Ünlülerin Burçları - Burç Uyumu - Burç Taşları - Çin Astrolojisi - Hint Astrolojisi - Celtic Astrolojisi - Size En Yakın Medyum Nerede ? - Senin Gezegenin Hangisi ?

Rüya Tabirleri
   Rüyanız ile ilgili merak ettiklerinizi buradan arayın...            


Rüya tabirleri sözlüğü ile en kapsamlı rüya yorumları bir tık uzağınızda.  
Rüya Nedir

İnsanoğlu hayatının yaklaşık üçte birini uykuda geçirir ki bu da 60 senelik bir ömrün 20 senesi demektir. Rüyalar aleminde geçirilen 20 sene hiçte az bir zaman değildir. Kısa bir tanım isteyenler için rüya; Uyku sırasında aynen uyanıkmış gibi çeşitli olayların yaşanması hafif, düş anlamına gelmektedir. Çok değişik tanımlar yapılabilse de yine sonuç olarak aynı noktaya varılıyor.

Rüya tabirlerine gelecek olursak insanların en merak ettiği konulardan biri rüya tabirleri... Rüya tabirlerini değişik dallarda inceleyen bilimciler de vardır. Rüya sözlüğü ile rüyanızda gördüklerinizin anlamını öğrenerek kolay bir şekilde rüya tabiri yapmanız mümkün! Rüya tabirleri kendinizi ve geleceğinizi daha iyi tanımanıza yardım edebilir.

Kur’an-ı Kerim de Yusuf Suresi 101. Ayette” Ey Rabbim Sen bana mülkten bir nasip verdin ve bana rüya tabirinden bir ilim öğrettin. Gökleri ve yeri yaratan Rabbim dünya ve ahirette benim velim Sensin! Benim ruhumu Müslüman olarak al ve beni iyiler arasına kat!. dedi”. şeklinde bahsedilmiştir.

Rüya tabirleri bir bilim haline gelmiştir. Tarihten bu yana rüya tabirleri konusunu işleyecek olursak;

Rüya tabirlerinde iki önemli hususa dikkat edilmelidir. Birincisi, rüya tabircisi, ikincisi ise, rüya ve rüyayı görendir. 1- Rüya tabircisinde bulunması gereken özellikler

 • Tabircinin rüyalarda görülen misal alemindeki şekillerin şehadet alemindeki karşılıklarını bilmesi gerekir.
 • Tabirci, rüyanın doğru olup olmadığına, tabirinin tez çıkmasına, görülen şeyin mahiyetine, görüldüğü zamana, iklime ve mevsime, gören şahsın inanç ve zihniyetine, bilgi ve mevkiine, hal ve davranışlarındaki dürüstlük ve sahteliğine dikkat etmelidir.
 • Tabirci, yaptığı yorumun rüyayı gören üzerinde etki yapacağını bilerek kendisinin zeki ve takva sahibi olması, Kur’an ve Hadise aşina olması ve diğer ilimlerden haberdar olması, dinleri mezhepleri, örf ve âdetleri, kültürleri, atasözlerini, şiir vb. şeyleri bilmelidir.
 • Tabirci, Peygamberin rüya ve yorumları dışındaki rüyaların bağlayıcı olmadığını bilmelidir.
 • Tabirci, bu ilmin Vehbi ve keşfi ilimlerden olduğunu bilmelidir.
 • Rüya ve hükmü birbirinden ayırabilmelidir.
 • Yorumlarını hep hayra yormaya çalışmalıdır.

2- Rüyalarda ve rüya sahibinde olması gereken özellikleri başka bir makalemizde işleyeceğiz. Yukarıda bahsedildiği gibi rüya tabirleri konusunda başvurulacak kişinin konunun ehli olması gerekir. Rüya tabircilerini inceleyen kişilerin başında Nablusi gelir. Nablûsî yorumcuları on beş tabakaya ayırmıştır:

Meşhur Rüya Tabircileri

 1. Peygamberler: Hz. İbrahim, Hz. Yakup, Hz. Yusuf, Hz. Muhammed (as).
 2. Sahabe-i Kiram
 3. Tabiin
 4. Fakihler
 5. Zahidiler
 6. Tabir İlminde Eser Yazanlar
 7. Filozoflar
 8. Tabipler
 9. Yahudiler
 10. Hıristiyanlar
 11. Mecusiler
 12. Arap Müşrikler
 13. Kâhinler
 14. Sihirbazlar
 15. Feraset Sahibi Olanlardan Bazılarıdır.


© Copyright 2002 - 2013 Tüm Hakları Saklıdır. Kullanım ve Koşulları Gizlilik ve Güvenlik