Ünlülerin Burçları - Burç Uyumu - Burç Taşları - Çin Astrolojisi - Hint Astrolojisi - Celtic Astrolojisi - Size En Yakın Medyum Nerede ? - Senin Gezegenin Hangisi ?

Mayalar

   Maya uygarlığı yüzyıllardır esrarı çözülememiş gizemini korumaya devam etmektedir. Arkeologlar 19. yy sonlarına doğru Meksika civarında yaptıkları araştırmalarda gizemli Maya uygarlığının izlerine rastlamıştır. Bölgedeki sık ormanların içerisinde buldukları tapınaklar ve dev taş anıtların sırrını çözme için yoğun çalışmalar içine girdiler.

   Buldukları dev taş anıtlarda Mısır hiyerogliflerine benzeyen yazılarla süslü görkemli piramitler ve taş tapınaklar ile karşılaşmışlardır.

   Mayaların esrar perdesi 1869 da Fransız din adamı Brasseur ‘un Kraliyet kütüphanesinde eski kayıtları bulmasıyla aralanmıştır.

   Mayaların Hesap Yöntemleri şöyledir :

   Mayalar çizgiler ve noktalardan oluşan hesap yöntemlerini kullanmışlardır. Mayalar sıfırı bilen topluluk olarakta tanınırlar. Günümüzde korunan Maya belgelerinin büyük bir kısmı hesaplar üzerine yazılmış belgelerdir. Bu belgeler astrolojiye dair hesaplardan oluşur. Gökyüzü ile ilgili sayısal ifadeler ve hesaplar içerir.

   Venüs Gezegeni çok büyük öneme sahiptir maya astronomisinde. Kendi inançlarına göre ‘öğretici tanrı’ Kukulkan ile Venüs’ün bir tam turu için geçen süreyi 584 gün olarak hesaplamışlardır.   Normal hesaplamalara göre bu süreç 583.92 güne tekabül eder. Bu demektir ki mayalar iki saatten bile az bir yanılma payı ile doğru sonuca ulaşmışlardır.

   Mayalar bizlere astronomi amaçlı kullanılmak üzere inşa edilmiş gözlemevleri ve piramitlerin tepesindeki odalar hakkında bilgiler sunar. Bu yapıların her yönden gökyüzünü görebilecek şekilde düz alanlara yapıldığı hakkında bilgiler verir. Burada yıldızların gözlemlendiğinden bahsedilir.

   Mayaların  oldukça dikkatli ve zekice yöntemlerle yıldızların yükselme ve batma hareketlerini ve geçiş süreçlerini izledikleri ortaya çıkmıştır.

   Astronomi alanındaki bu denli titiz çalışmaları sonucunda yüzyıllar geçse  bile Maya takvimleri ile anılıyorlar.

 

 


 © Copyright 2002 - 2013 Tüm Hakları Saklıdır. Kullanım ve Koşulları Gizlilik ve Güvenlik